• svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

مشکلات رایج لاستیک نوار نقاله و روش حل آنها

نویسنده : qeysar

07 بهمن 1402

لاستیک یا تسمه نقاله نقش مهمی در جابجایی مواد داخل کارخانه دارد و اگر به‌درستی کار نکند، می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند. در این شرایط، تولید کاهش یافته و ممکن است به محصولاتی که توسط لاستیک نوار نقاله حمل می‌شوند، آسیب وارد شود. حتی در مواردی ممکن است سایر تجهیزات موجود در کارخانه نیز تحت تاثیر قرار بگیرند.

برای جلوگیری از این اتفاقات، باید مراقب عملکرد دقیق لاستیک نوار نقاله باشید. با بررسی دقیق نقاله، می‌توانید بسیاری از مشکلات را قبل از تبدیل‌شدن به مشکلات بزرگ‌تر، که رفع آنها زمان و هزینه بیشتری می‌برد، تشخیص دهید.

ما در این‌جا مشکلات رایج لاستیک نوار نقاله و راه‌حل‌های آنها را بررسی می‌کنیم.

مشکلات رایج لاستیک نوار نقاله

مشکلاتی که با بیشترین احتمال، نوار نقاله شما را درگیر می‌کنند به‌شرح زیر هستند:

آسیب لاستیک نقاله

آسیب لاستیک یکی از رایج‌ترین مشکلات است. اگرچه نوار نقاله برای جابجایی مواد سنگین و حجیم ساخته شده است، اما باز هم با مرور زمان دچار آسیب می‌شود.

علل آسیب لاستیک

جابجایی و حمل‌و‌نقل مواد بزرگ، بسیار سنگین یا ساینده از جمله دلایل اصلی آسیب به لاستیک نوار نقاله است. حمل بار بیش از حد باعث می‌شود که تسمه با سرعت بسیار بیشتری ساییده شود. همچنین،  می‌تواند فشار غیرضروری را بر سایر اجزای کلیدی مانند غلطک‌ها و بیکارهای سیستم نقاله وارد کند. گاهی بارگیری نقاله با سنگ‌های تیز نیز می‌تواند سبب آسیب به لاستیک و پارگی آن شود.

چگونه از آسیب لاستیک نقاله جلوگیری کنیم؟

واقعیت این است که لاستیک نقاله به مرور فرسوده می‌شود و نمی‌تواند جلوی این فرآیند را گرفت. با این حال، رعایب برخی از موارد می‌تواند این فرسودگی را به‌حداقل رسانده و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کند. این موارد به‌شرح زیر هستند:

 • انتخاب لاستیک با‌کیفیت
 • انتخاب و نصب لاستیکی که با اهداف پروژه سازگار است
 • تمیزکردن مکرر لاستیک نوار نقاله
 • حداقل بارگیری بارهای تیز و ساینده
 • نصب بسترهای ضربه‌ای در زیر لاستیک، به منظور حمل مواد بزرگ و یا بیش از حد سنگین

ازکار‌افتادن به کثیفی

بهره‌وری سیستم نقاله به این بستگی دارد که خود لاستیک کاملا تمیز و عاری از مواد جانبی باشد. چسبیدن مواد گوناگون به لاستیک در نهایت می‌تواند عملیات را متوقف کنند. این مشکل یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که لاستیک نوار نقاله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، خوشبخانه به‌راحتی مرتفع شده و نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی ندارد.

علل کثیفی نوار نقاله

حمل مواد مرطوب و گل‌آلود با استفاده از نقاله، می‌تواند به سرعت لاستیک را کثیف کند. با گذشت زمان گل و سایر آلودگی‌هایی که با رطوبت همراه هستند بر روی لاستیک خشک می‌شوند. تجمع بیش از حد این مواد می‌تواند سبب توقف نقاله و یا خارج‌شدن آن از ریل گردد.

چگونه می‌توان از توقف نوار نقاله به دلیل کثیفی جلوگیری کرد؟

این کار بسیار راحت است. کافی است بر اساس یک برنامه زمان‌بندی‌شده، لاستیک نوار نقاله را تمیز کنید. لازم است تناوب تمیزکردن در مواردی که مواد مرطوب و یا گل‌آلود توسط نقاله حمل می‌شوند، بیشتر باشد. برای مثال، حمل شن و ماسه خیس به وسیله نقاله، با کثیفی قابل توجهی همراه است. در صورت عدم‌رسیدگی، گل و لای، غلطک‌ها را از کار انداخته و به دستگاه آسیب می‌زند.

انحراف لاستیک به چپ و راست

لاستیک نقاله باید به‌درستی تراز باشد تا موادی را که حمل می‌کند در مسیر نگه دارد. بدون مدیریت و تنظیم مجدد، ممکن است لاستیک نقاله از محل اصلی خود به سمت چپ و راست منحرف شده و در جابجایی مواد اختلال ایجاد کند.

علل انحراف لاستیک نوار نقاله

هر مشکلی در هر نقطه از مسیر رخ دهد می‌تواند منجر به لغزش بیشتر تسمه به یک طرف شود. این امر بر باربری کل سیستم تأثیر می‌گذارد و سبب سایش غیرمتعادل لاستیک، خرابی و در نهایت خاموش‌شدن کامل دستگاه شود.

چگونه از انحراف لاستیک جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از انحراف تسمه و آسیب‌های ناشی از آن، لازم است مسیر را مرتبا بررسی کنید تا در صورت بروز انحراف احتمالی، تسمه را به محل اول آن برگردانید. برخی نشانه‌ها، مانند فرسوده‌شدن بیشتر یک طرف تسمه نیز نشان‌دهنده انحراف لاستیک به یک طرف است.

علاوه بر این، انحراف تسمه، یکی از نشانه‌هایی است که می‌تواند مشکلات مختلف را در دستگاه به نمایش بگذارد. به عنوان مثال، تسمه منحرف می‌تواند نتیجه یک قاب نوار نقاله کج یا خراب باشد. همچنین، انحراف لاستیک نقاله ناشی از فقدان کشش، می‌تواند نشان‌دهنده تراز نادرست غلتک‌های گیره باشد.

با بررسی دائمی لاستیک نوار نقاله، می‌توانید این مشکلات را ردیابی کرده و با سرعت بیشتری حل کنید.

لغزش و ریزش موارد از نوار نقاله

لغزش و ریزش مواد به معنای سقوط مواد بارگیری‌شده در برخی از نقاط است. برای این‌که محصولات روی لاستیک نقاله، متعادل و در مسیر اصلی نگه‌داشته شود، نیاز به کشش کافی است. کشش خیلی کم یا زیاد باعث ایجاد تعدادی از مشکلات، از جمله لغزش مواد می‌شود.

علاوه بر این، نداشتن آج نیز یکی دیگر از موادری است که نقش زیادی در لغزش مواد دارد. وقتی تسمه در سراشیبی به سمت بالا و یا پایین حرکت می‌کند، احتمال لغزش مواد بیشتر است.

راه حل لغزش مواد از روی نقاله

اول از همه، لاستیک انتخابی باید دارای آج بوده و اصطکاک کافی با موادی که بر روی آن حمل می‌شوند، ایجاد کند. علاوه بر این، جنس لاستیک نیز در کاهش لغزش تاثیر دارد. تنظیم کشش لاستیک نوار نقاله به مواد کمک می‌کند تا در مسیر باقی مانده و کمتر لیز بخورند.

سخن آخر

لاستیک نوار نقاله، یکی از مهمترین اجزای آن محسوب می‌گردد. محصولات مختلف بر روی لاستیک قرارگرفته و در طول مسیر حمل می‌شوند. برای بهبود حمل‌و‌نقل و حداکثر بهره‌روی، لازم است به مشکلات رایج لاستیک نوار نقاله رسیدگی کرده و آنها را حل کنید. ما در این مقاله، مشکلات رایج را بررسی کرده و علل و راه‌حل‌ها را برشمردیم. لازم به ذکر است که همه مشکلات نوار نقاله به لاستیک آن محدود نمی‌شود و ممکن است ناشی از خرابی سایر قطعات باشد. بررسی دوره‌ای همه اجزای نقاله، می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری از مشکلات بکند.

درج نظر