• svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

راهنمای تنظیم خوراک سنگ‌شکن برای کاهش فرسایش کانکیو و منتل

نویسنده : qeysar

07 بهمن 1402

انتخاب صحیح خوراک دستگاه سنگ‌شکن بر اساس فاصله بین کانکیو و منتل، نقش مهمی در عملکرد بهینه سنگ‌شکن مخروطی و کاهش فرسایش آن دارد.

سنگ‌شکن‌های مخروطی بیش از یک قرن است که استفاده می‌شوند و نقش مهمی در خردکردن سنگ‌ها و همچنین، تولید شن و ماسه دارند.

مانند سایر سنگ‌شکن‌های فشاری، سنگ‌شکن‌های مخروطی نیز دارای یک محفظه یا حفره سنگ‌شکن هستند که در آن سنگ به اندازه کوچک خرد می‌شود. این محفظه، فضایی است که بین منتل (قطعه متحرک فولاد) و کانکیو (قطعه ثابت فولاد) ایجاد می‌شود. به‌همین دلیل نیز این دو قطعه تا حد زیادی در معرض فرسایش هستند.

انتخاب صحیح نوع خوراک، با توجه به فاصله بین این دو قطعه، کمک زیادی به افزایش راندمان کلی دستگاه و کاهش فرسایش می‌کند.

خوراک دستگاه سنگ‌شکن چیست؟

خوراک یا تغذیه (feed) سنگ‌شکن به موادی اطلاق می‌شود که از بالای دستگاه به سنگ‌شکن وارد می‌شود. این موارد می‌توانند سنگ، سنگ معدن یا انواع دیگری از کانی‌ها باشد که برای پردازش یا استفاده بیشتر باید اندازه آنها کاهش یابد. اندازه و نوع موادی که می‌توان در سنگ‌شکن مخروطی پردازش کرد، به طراحی دستگاه و ظرفیت آن بستگی دارد؛ اما معمولاً از سنگ‌های کوچک تا تکه‌های بزرگ سنگ معدن یا مواد دیگر را شامل می‌شود. این سنگ‌ها پس از ورود به دستگاه، در فاصله بین کانکیو و منتل قرار گرفته و هر کدام در جای خاصی از این فضا خرد می‌شوند.

انتخاب خوراک با توجه به فاصله کانکیو و منتل

خوراکی که وارد دستگاه شده و بین کانکیو و منتل خرد می‌شود باید به درستی درجه‌بندی شده باشد. به عبارت دیگر، همه این خوراک نباید ریز، درشت و یا متوسط باشد. بهترین درجه‌بندی برای استفاده بهینه از فضای بین کانکیو و منتل به‌شکل زیر است:

 • 90-100٪ از مواد باید از بیشترین فاصله بین منتل و کانکیو، که در قسمت بالایی قرار دارد عبور کنند. در غیر این‌صورت در قسمت بالایی گیرکرده و به دستگاه آسیب وارد می‌کنند.
 • 40-60٪ درصد از مواد موجود در خوراک، باید هم‌سایز قسمت میانی بین منتل وکانکیو باشند تا بتوانند به‌خوبی در این قسمت خرد شوند.
 • 0-10٪ از مواد موجود در خوراک باید به اندازه کمترین فاصله بین منتل و کانکیو باشند تا در قسمت زیرین خرد شوند.

دلیل این درجه بندی این است که فضای داخل سنگ‌شکن به‌طرز بهینه‌ای استفاده گردد. وجود مقادیر کافی از سایزهای گوناگون سنگ کمک می‌کند تا دستگاه در یک زمان، همه خوراک را خرد کند. این درحالی است که بزرگ‌بودن بیش از حد قطعات تنها قسمت فوقانی و ریز بودن بیش از حد، قسمت تحتانی دستگاه را درگیر می‌کند. در این شرایط، از تمام نیروی سنگ‌شکن به نحو بهینه استفاده نشده و امکان فرسایش کانکیو و منتل در نقاط خاصی وجود دارد.

به شکل ساده، حداکثر باز‌شدن، حفره، بزرگ‌ترین سایز خوراک را مشخص می‌کند. در مقابل حداقل فضای بین کانکیو و منتل، ریزترین اندازه‌های قابل خرد‌شدن، را مشخص می‌کند.

مشکلات خوراک بیش از حد زیر

اگر اندازه خوراک خیلی کوچک باشد، اکثر خردکردن در پایین‌ترین قسمت حفره انجام می‌شود، به این معنی که پایین کانکیو و منتل سریع‌تر از قسمت بالای آنها فرسوده می‌شوند. در این شریط میزان تولید نیز کاهش می‌یابد، چون تنها قسمت انتهایی دستگاه عملکرد دارد. علاوه‌بر این، قدرت دستگاه به شکل صحیحی مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرد و به سایر قسمت‌های دیگر فشار وارد کرده و سبب خرابی یاتاقان‌ها می‌شود.

البته در شرایط معمول نیز بیشتر ساییدگی کانکیو و منتل درست قبل از بخشی رخ می‌دهد که کانکیو و منتل با هم موازی می‌شوند (یعنی کوچک‌ترین فضای بین کانکیو و منتل)؛ اما اگر مواد خوراک بسیار کوچک باشد، این سایش تشدید می‌گردد. در این شرایط احتمالا بخش‌های دیگر کانکیو و منتل سالم باقی مانده و تنها به‌دلیل خرابی قسمت انتهایی، مجبور به تعویض این قطعات خواهید شد.

مشکلات خوراک بیش از حد درشت

از سوی دیگر، اگر اندازه خوراک، بیش از حد درشت باشد، مواد در قسمت بالایی گیر کرده و سبب می‌شوند کانکیو و منتل در انتهای فوقانی فرسوده گردند. این شرایط سبب کاهش توان عملکردی دستگاه و کاهش تولید می‌گردد.  از طرف دیگر، درجه‌بندی خروجی، درشت‌تر خواهد بود و محصول به جای مکعبی، به شکل تخته‌ای ‌خارج می‌گردد.  همچنین، مصرف برق در مقایسه با عملکرد افزایش می‌یابد.

درک درجه‌بندی صحیح در سنگ‌شکن به شما کمک می‌کند تا میزان فرسایش کانکیو و منتل را به حداقل برسانید. همچنین، با استفاده از خوراک مناسب، بیشترین بهره‌ را از سنگ‌شکن خواهید برد.

توزیع صحیح و ناصحیح خوراک

رعایت اندازه‌بندی سنگ‌ها بسیار مهم است. اما علاوه‌بر آن، برای ایجاد کمترین فرسایش در کانکیو و منتل و همچنین، اطمینان از عملکرد بهینه سنگ‌شکن، لازم است دستگاه را به شیوه درستی تغذیه کنید.

روش‌های تغذیه نادرست

استفاده از خوراک تفکیک‌شده، که مواد بزرگ را به یک طرف سنگ‌شکن و مواد کوچک را به‌طرف دیگر می‌فرستد، منجر به سایش کانکیو و منتل می‌شود. علاوه‌بر این، در این شرایط، فشار در قسمت فوقانی بیشتر از قسمت تحتانی شده و تعادل بر هم می‌خورد.

علاوه‌بر استفاده از خوراک تفکیک‌شده، تغذیه یک طرفه یا نامتعادل نیز غلط است. در این روشِ تغذیه، اکثریت خوراک به یک طرف سنگ‌شکن فرستاده می‌شود. این کار سبب فرسایش کانکیو و منتل و تغییر شکل غیرعادی ذرات خروجی می‌گردد. علاوه‌بر این، وقتی از کل محفظه استفاده نمی‌کنید، عملکرد سنگ‌شکن به حداکثر نمی‌رسد.

روش صحیح تغذیه

بهترین راه برای اطمینان از عمر بهینه کانکیو و منتل این است که سنگ‌شکن مخروطی خود را به روش چوکینگ (Choke feeding) تغذیه کنید. در این روش مواد مخلوط‌شده تمام محفظه دستگاه را پر کرده و به سمت پایین حرکت می‌کنند. تغذیه چوک همچنین، حفره‌های هوا را در محفظه خردکن به حداقل می‌رساند. کاهش هوا در محفظه، شکل سنگ‌های خروجی را بهبود داده و آنها را از حالت کشیده به مکعبی تغییر می‌دهد.

سخن آخر

تغذیه صحیح (از نظر ترکیب خوراک و شیوه تغذیه) کمک زیادی به کاهش فرسایش کانکیو و منتل کرده و بهره‌وری کلی دستگاه سنگ‌شکن را افزایش می‌دهد.

درج نظر