• svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

  • svg
  • svg
  • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

چطور از فرسودگی کانکیو و منتل جلوگیری کنیم؟

نویسنده : qeysar

07 بهمن 1402

کانکیو و منتل که در فارسی به آنها مقعر و گوشته گفته می‌شود، دو تا از مهم‌ترین اجزای یک سنگ‌شکن مخروطی هستند. بدون این اجزا سنگ‌ها خرد نمی‌شوند و به اندازه دلخواه تبدیل نمی‌گردند.

کانکیو قطعه ثابتی است که بالای قاب سنگ‌شکن را می‌پوشاند. در مقابل منتل قطعه متحرکی است که مخروط را می‌پوشاند. این دو قطعه با هم، محفظه سنگ‌شکن را تشکیل می‌دهند و یک فضا برای خردشدن سنگ فراهم می‌کنند.

فرسودگی این قطعات، نقش مهمی در کاهش بهره‌وری سنگ‌شکن دارد. به‌همین دلیل لازم است علاوه بر انتخاب انواع باکیفیت این قطعات، با انجام اقداماتی از فرسایش زیاد کانکیو و منتل جلوگیری کنید.

اهمیت استفاده از کانکیو و منتل با کیفیت بالا

در کارخانه‌های شن و ماسه، دستگاه‌های سنگ‌شکن مخروطی به‌طور دائم استفاده می‌شوند. همان‌طور که گفتیم، مهمترین قطعات این سنگ‌شکن‌ها منتل و کانکیو هستند.

از آنجا که سنگ‌شکن و قطعات داخل آن در معرض فرسودگی زیادی هستند، انتخاب قطعات باکیفیت اهمیت زیادی دارند. تعویض مکرر این قطعات نه تنها بر زمان بهره‌برداری تاثیر می‌گذارد، بلکه هزینه‌های تولید را نیز افزایش می‌دهد. هر بار که منتل و کانکیو دستگاه را عوض می‌کنید، باید هزینه‌ قابل توجهی صرف کرده و برای مدت زمان قابل توجهی دستگاه سنگ‌شکن را از خط تولید خارج کنید. همه این‌ها بر کسب‌و‌کار شما تاثیر معکوس دارد.

بنابراین، استفاده از کانکیو و منتل باکیفیت که می‌توانند در برابر سنگ‌زنی مداوم مقاومت کنند، ضروری است.

نتیجه تحقیقات درباره بهبود جنس منتل و کانکیو

از آنجایی که این قطعات در معرض سایش زیادی هستند، لازم است از جنس بسیار مقاومی ساخته شوند. در صورتی که منتل و کانکیو با فولاد معمولی تولید شوند، در زمان کوتاهی فرسوده می‌شوند. به‌همین دلیل این قطعات را از آلیاژهای خاصی که محتوی منگنز هستند، می‌سازند. با این حال، این آلیاژها تنها 20 درصد مقاومت بیشتر در برابر سایش دارند.

بسیاری از تولیدکنندگان قطعات سایش سنگ‌شکن، در حال تحقیق در مورد مواد جدید، برای بهبود مقاومت در‌برابر سایش هستند. علیرغم در دسترس‌بودن مواد جدید، هزینه بالای آنها مانع از تولید انبوه است. این هزینه‌ی بالا برای بسیاری از شرکت‌های تولید شن و ماسه مقرون‌به‌صرفه نیست.

به‌همین دلیل، در حال حاضر فولاد قوی‌شده با منگنز بهترین ماده مناسب برای ساخت منتل و کانکیو محسوب می‌شود.

چهار عامل موثر بر عمر مفید منتل و کانکیو سنگ‌شکن

همان‌طور که به آن اشاره شد، منتل و کانکیو در معرض بیشترین فرسایش هستند. این سایش زیاد سبب می‌شود این دو قطعه به مرور نیاز به تعویض داشته باشند. از طرف دیگر، تعویض مکرر این قطعات با هزینه زیادی همراه است.

برای کاهش میزان فرسودگی کانکیو و منتل، خوب است عواملی را که بیشترین تاثیر را بر فرسودگی این دو قطعه دارد بشناسید و در صورت امکان از آنها اجتناب نمایید.

عامل اول: محتوای پودر سنگ و رطوبت سنگ

هنگام کار با سنگ‌شکن، در صورت بالا‌بودن میزان پودر سنگ و همچنین، رطوبت، مواد در هنگام خردشدن به‌راحتی به دیواره داخلی کانکیو و منتل می‌چسبند. این چسبندگی سبب کاهش راندمان تولید می‌شود. در موارد شدید، مواد چسبیده‌شده سبب فرسایش و خوردگی کانکیو و منتل شده و طول عمر آنها را می‌کاهند.

هنگامی که محتوای پودر سنگ زیاد است، برای جلوگیری از فرسایش کانکیو و منتل لازم است مواد قبل از خرد‌شدن از یک الک عبور داده شود تا پودر اضافی آنها گرفته شود. همچنین، هنگامی که مواد دارای رطوبت بالا هستند، لازم است قبل از خرد‌شدن، اقداماتی برای کاهش رطوبت انجام گردد؛ خشک‌کردن مکانیکی و طبیعی، دو روش کاهش رطوبت هستند.

با استفاده از دو روش بالا، می‌توانید رطوبت و پودر سنگ را به حداقل کاهش دهید. این کار در بلندمدت می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش فرسودگی کانکیو و منتل داشته باشد.

عامل دوم: سختی و اندازه ذرات سنگ

سختی مواد متفاوت است و میزان سایش کانکیو و منتل نیز تا حدود زیادی به این سختی وابسته است. هرچه سختی مواد بیشتر باشد، بار ضربه‌ای که کانکیو و منتل در طول فرآیند تولید تحمل می‌کنند، بیشتر می‌گردد. این عامل در نهایت باعث کاهش عمر مفید سنگ‌شکن می‌شود.

علاوه‌بر سختی مواد، اندازه ذرات نیز در طول عمر دستگاه تاثیر دارد. هرچه اندازه ذرات مواد داخل حفره بزرگ‌تر باشد، سایش لاینر شدیدتر است که  خود سبب کاهش عمر مفید سنگ‌شکن می‌شود.

در هر دوی این شرایط (سختی و اندازه بزرگ ذرات)، کانکیو و منتل بیشتر از سایر قطعات فرسوده می‌شوند. بنابراین، برای جلوگیری از فرسایش بیش از حد این دو قطعه، سعی کنید از مواد سخت و درشت کمتر استفاده کنید.

عامل سوم: روش تغذیه

روش تغذیه سنگ‌شکن مخروطی نیز بر عمر مفید کانکیو و منتل تأثیر می‌گذارد. اگر دستگاه تغذیه سنگ‌شکن به‌درستی نصب نشده باشد یا مواد در هنگام تغذیه زیاد باشند، سنگ‌شکن به‌طور یکنواخت تغذیه نمی‌شود. در این شرایط، سایش سنگ روی دیواره داخلی، سبب آسیب رساندن به لاینر و کاهش عمر مفید دستگاه می‌گردد.

برای جلوگیری از خرابی زودرس دستگاه و همچنین، فرسودگی کانکیو و منتل، لازم است دستگاه را به‌درستی تغذیه کنید. برای این‌کار، مواد را به اندازه کافی داخل سنگ‌شکن بریزید. همچنین، از نصب درست دستگاه تغذیه اطمینان حاصل نمایید. یکنواختی عبور سنگ‌ها از قسمت‌های مختلف دستگاه، با کمترین سایش و خرابی همراه است.

عامل چهارم: کیفیت کانکیو و منتل

سه عامل فوق همگی عوامل بیرونی هستند. اما مهمترین عامل موثر بر کانکیو و منتل، کیفیت خود آنها است. در حال حاضر مواد اولیه این دو قطعه از فولادِ منگنز بالا و قطعات مقاوم در برابر سایش، ساخته شده است.

علاوه‌بر جنس، سطح قطعات نیز دارای الزامات بالایی است و هیچ ترک و نقص ریخته‌گری که بر عملکرد آن تأثیر بگذارد، مجاز نیست. با توسعه علم و فناوری، عملکرد مواد مقاوم در برابر سایش به‌طور مداوم بهبود یافته است. لازم است موادی انتخاب شوند که بتوانند چقرمگی اصلی خود را تحت ضربه حفظ کنند.

سخن آخر

کانکیو و منتل از قطعات اصلی سنگ‌شکن مخروطی هستند. این قطعات محفظه‌ سنگ‌شکن را تشکیل می‌دهند و در معرض بیشترین فرسایش هستند. انتخاب قطعات با کیفیت مناسب و همچنین، رعایت چهار عامل ذکر‌شده در این مقاله، به شما کمک می‌کند عمر کانکیو و منتل را به حداکثر برسانید. طول عمر بیشتر این قطعات نقش زیادی در هزینه‌ها و زمان عملکرد دستگاه دارد.

درج نظر