• svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

مشکلات چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 چطور بر سنگ‌شکن تاثیر می‌گذارد؟

نویسنده : qeysar

03 بهمن 1402

چکش از اجزای اصلی و کلیدی سنگ‌شکن ضربه‌ای 120  و 180 محسوب می‌شود. اگر چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 به‌درستی کار نکنند، راندمان دستگاه پایین آمده و حتی ممکن است به بخش‌های مختلف، آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد شود.

ما در این‌جا انواع خرابی‌های سنگ‌شکن که مرتبط و یا ناشی از خرابی چکش است را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است که هر کدام از این مشکلات، می‌توانند منشأ دیگری غیر از خرابی چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 نیز داشته باشد.

پیش از ورود به خرابی‌های رایج سنگ‌شکن، خوب است قدری درباره عملکرد این دستگاه و نقش چکش در آن بیشتر بدانیم.

دستگاه سنگ‌شکن چکشی چطور کار می‌کند؟

دستگاه سنگ‌شکن چکشی برای خرد‌کردن سنگ استفاده می‌شود. این دستگاه در مراحل زیر عمل می‌کند:

 1. موادی که قرار است خرد شوند در قیف خوراک سنگ‌شکن قرار می‌گیرند.
 2. سنگ‌شکن روشن شده و تنظیمات به وسیله نیروهای متخصص انجام می‌شود. این تنظیمات سرعت و برخی دیگر از ویژگی‌ها را مشخص می‌کند.
 3. در این مرحله چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 (بسته به‌نوع دستگاه) با سرعت بالا می‌چرخد و به مواد ضربه می‌زند و آن را به قطعات کوچک‌تر می‌شکند.
 4. مواد خرد‌شده از طریق یک لوله تخلیه از سنگ‌شکن خارج می‌شود.
 5. فرآیند در صورت نیاز تکرار می‌شود تا مواد به اندازه مورد نظر ریز شوند.

هرگونه مشکلی که عملکرد چکش‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، می‌تواند سبب خرابی و اختلال در کارکرد کلی دستگاه شود.

 

کدام مشکلات سنگ‌شکن با چکش در ارتباط است؟

مشکلات رایج سنگ‌شکن که می‌توانند ناشی از مشکلات چکش‌ها باشند به‌شرح زیر هستند:

مشکل اول: اندازه تخلیه خیلی زیاد است

وقتی موادی که به دستگاه وارد می‌شوند، با سرعت زیادی خارج شوند، احتمالا چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 بسیار فرسوده شده‌اند. آنها نمی‌توانند پردازش کافی بر روی محصولات انجام دهند و آنها را با سرعت تخلیه می‌کنند.

البته این مشکل علاوه بر چکش‌ها، می‌تواند با صفحه غربال دستگاه نیز مرتبط باشد. اگر صفحه غربال شل باشد، اندازه تخلیه افزایش می‌یابد. برای حل مشکل کافی است است که صفحه غربال را سفت کرده و چکش‌ها را تعویض کنید.

مشکل دوم: کاهش تولید

کاهش تولید نیز می‌تواند با مشکلات چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 درارتباط باشد. چکش‌های شکسته و فرسوده نمی‌توانند به خوبی مواد را خرد کنند و میزان تولید نهایی کاهش می‌یابد.

علاوه بر مشکلات مربوط به چکش‌ها، کاهش خروجی مواد از دستگاه، می‌تواند ناشی از مسدود‌شدن محل خروجی باشد. در این موارد لازم است علاوه بر توجه به چکش‌ها، خروجی را نیز بررسی کرده و در صورت وجود کثیفی و انسداد آن را برطرف نمایید.

مشکل سوم: صدای تق‌تق در داخل دستگاه

در صورتی که هنگام کار، صدای تق‌تق می‌شنوید، ممکن است چکش‌ها به خوبی نصب نشده باشند و با آستر برخورد کنند. همچنین، ممکن است قسمت‌هایی از چکش شکسته باشند و هنگام کار صدا تولید کنند. برای حل مشکل لازم است دستگاه را خاموش کرده و وضعیت چکش‌ها را بررسی کنید. اگر چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 هنگام کار به آستر برخورد می‌کنند، لازم است مجددا تنظیم شوند. همچنین اگر بخش‌هایی از آنها شکسته است، لازم است چکش شکسته با یک چکش نو تعویض گردد.

علاوه بر مشکلات مربوط به چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180، صدای تق‌تق می‌تواند ناشی از مواد له نشده داخل دستگاه و همچنین،  بست‌های شل‌شده باشد. لازم است این موارد را نیز بررسی کنید.

مشکل چهارم: ایجاد ارتعاش

وقتی تعادل استاتیکی روتور رضایت‌بخش نیست، دستگاه هنگام کار دارای ارتعاش می‌شود. ارتعاش دستگاه می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، اما یکی از آنها، عدم تعادل وزن چکش‌های نصب‌شده است. در این شرایط لازم است وزن چکش‌ها را با دقت بیشتری انتخاب نمایید. همچنین، لازم است وزن کل چکش‌ها در هر محور چکش با هم برابر باشد تا روتور هنگام چرخش دچار عدم‌تعادل نگردد.

علاوه بر رسیدگی به چکش‌ها، برای حل مشکل ارتعاش لازم است پین شفت را تعویض کنید، دیسک را تعمیر یا تعویض کرده و پیچ‌های لنگر را نیز سفت کنید.

چه نکاتی را هنگام خرید چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 باید در نظر بگیریم؟

برای خرید این چکش‌ها لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از یک فروشنده معتبر خریداری کنید.
 • آلیاژی را انتخاب کنید که مقاومت کافی داشته باشد.
 • ممکن است خرید چکش در تعداد زیاد ارزان‌تر باشد. پس سعی کنید کلی خرید کنید
 • از وزن چکش اطمینان حاصل کنید.
 • از سازگاری چکش با دستگاه مطمئن شوید.

مزایای استفاده از چکش کوبیت

چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 معمولاً در صنایع معدنی و ساختمانی استفاده می‌شود. آنها جزئی از دستگاه سنگ‌شکن چکشی هستند که اغلب برای خردکردن موادی مانند سنگ آهک، زغال سنگ و گچ استفاده می‌شوند. با این حال، سایر صنایع نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزایای استفاده از چکش کوبیت شامل موارد زیر است:

 • استفاده راحت
 • قیمت کم نسبت به کاربرد وسیع
 • امکان استفاده از محصول در هر دو جهت به‌دلیل تقارن
 • مقاومت بالا
 • طول عمر زیاد

سخن آخر

چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 از اجزای اصلی سنگ‌شکن یا کوبیت 120 و 180 محسوب می‌شود. این نوع چکش‌ها به تعداد مشخصی روی روتور دستگاه نصب شده و با حرکت موتور می‌چرخند. وزن بالای چکش‌ها سبب خرد‌شدن نخاله و سایر مواد هنگام برخورد می‌شود. با توجه به نقش قابل توجه چکش کوبیت 120 و چکش کوبیت 180 در دستگاه‌ کوبیت، خرابی، فرسودگی، شکستگی و یا نصب ناصحیح چکش‌ها، می‌تواند نقش زیادی در کاهش عملکرد و خرابی دستگاه داشته باشد. چکش‌های فرسوده می‌توانند سبب خروجی زیاد مواد و همچنین، کاهش تولید شوند. علاوه بر این نصب نامناسب می‌تواند سبب صدای تق‌تق و عدم‌تعادل کوبیت گردد. همه اینها نشان می‌دهند که برای بهبود بهره‌وری دستگاه و افزایش تولید، لازم است به چکش‌ها رسیدگی کرده و آنها را در وضعیت خوبی نگهداری کنید.

درج نظر