• svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

  • svg
  • svg
  • svg
thumb

دفتر مرکزی

تهران - شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - کوچه نوآوران - پلاک 213

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره رایگان میتوانید از فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با مشاوران و کارشناسان

۰۹۱۲۴۹۴۲۱۷۷
۰۹۲۲۲۱۷۱۴۱۹
55142366
55141946

چه وقت و چگونه کانکیو و منتل را تعویض کنیم؟

نویسنده : qeysar

07 بهمن 1402

وقتی کانکیو و منتل بیش از حد فرسوده می‌شوند، باعث ایجاد مشکلات مکانیکی در سنگ‌شکن می‌گردند. وقتی محفظه دستگاه بیش از حد کار کند، به علت فشار بیش از حد خم شده و ترک می‌خورد. خم‌شدن یک قسمت از کانکیو و منتل باعث آسیب شدید سطح نشیمنگاه دستگاه (seat) می‌شود.

اگرچه هیچ راه ساده‌ای برای تشخیص فرسوده‌شدن کانکیو و منتل وجود ندارد، اما ما در این‌جا علائمی را که نشان می‌دهد زمان تعویض این قطعات فرا رسیده است را آورده‌ایم.

نشانه‌های فرسودگی کانکیو و منتل

دو نشانه فرسودگی منتل و کانکیو شامل موارد زیر هستند:

کاهش تولید

هنگامی که شاهد کاهش 10 درصدی یا بیشتر در سطح تولید یا توان تولید هستید، وقت آن فرا رسیده است که کانکیو و منتل دستگاه را عوض کنید.

با فرسودگی منتل و کانکیو، دوره‌ای شروع می‌شود که در آن سنگ‌شکن به اندازه‌ قبل کارامد نیست. این شرایط برای اپراتورهایی که با سنگ‌شکن مخروطی کار می‌کنند بسیار آزاردهنده و خسته‌کننده است.

از آنجایی که توان عملیاتی کاهش می‌یابد، اپراتورها باید سخت‌تر کار کنند. آنها مجبور هستند چندین بار سنگ‌ها را داخل دستگاه بریزند تا نتیجه مناسب حاصل شود.

متأسفانه برای استفاده حداکثری از تجهیزات، لازم است قطعات قبل از تعویض، صد‌ در صد سایش داشته باشند. به همین دلیل اپراتورها به ناچار مجبور هستند که این دوره را تحمل کنند. با این حال، وقتی تولید حدود 10 درصد کاهش می‌یابد، دیگر زمان تعویض کانکیو و منتل فرا رسیده است.

زاويه بين منتل و کانکیو در زمانی که تازه نصب می‌شوند و نو هستند، در بهترين موقعيت عملياتي قرار دارد. اما با گذشت زمان و تناژ، این زوایا عوض می‌شود. به زودی الگوی عبور سنگ معدن از سنگ‌شکن، شروع به تغییر می‌کند. این موضوع به دلیل فرسایش است که باعث تشکیل لبه در پایین منتل می‌شود. هنگامی که این لبه بیش از حد می‌گردد، نیروی خردکردن به سمت بالا هدایت می‌شود و جریان طبیعی، سنگ معدن را به سمت پایین محدود می‌کند. لبه‌ای که تشکیل شده است همچنین، از ریزش سریع ریزدانه‌ها جلوگیری می‌کند. به همین دلیل خروج سنگ از دستگاه کاهش یافته و فضای مورد نیاز برای سنگ معدن جدید در محفظه سنگ‌شکن کاهش می‌یابد.

یک اپراتور تیزبین و کنجکاو بسیاری از این مشکلات را قبل از این‌که به اندازه کافی جدی شوند، متوجه می‌شود. اگر اپراتور به کاهش تولید توجه نکند و فرسایش ادامه پیدا کند، ممکن است به قسمت‌های مختلف دستگاه آسیب وارد شود. به همین دلیل قبل از ایجاد خرابی، لازم است کانکیو و منتل تعویض گردد.

ضخامت کانکیو و منتل

در اثر فرسوده‌شدن به تدریج  ضخامت کانکیو کاهش می‌یابد. زمانی که ضخامت آن در قسمت پایین 1 اینچ (2.5 سانتی متر) کاهش یافت، زمان تعویض منتل و کانکیو فرا رسیده است. با ضخامت حدود 3/4 اینچ تا 5/8 اینچ (1.9 سانتی‌متر تا 1.6 سانتی‌متر)، آستر ترک می‌خورد و باعث می‌شود که به سایر بخش‌های دستگاه فشار وارد گردد. در این شرایط، ادامه کار می‌تواند نشیمنگاه روی کاسه پشتیبانی یا سر سنگ‌شکن مخروطی را از بین ببرد.

برخی از سنگ‌شکن‌های مخروطی دارای یک یادآوری خودکار تعویض کانکیو و منتل هستند. هنگامی قطعات جدید نصب می‌شوند، یادآور به خودکار، تنظیم مجدد می‌شود. وقتی که سنگ‌شکن کار می‌کند، سیستم ظرفیت‌های تولید را بررسی کرده و نرخ سایش کانکیو و منتل را محاسبه می‌کند. هنگامی که این قطعات به حداکثر سایش رسیدند، سیستم یادآور، یک پیام به شکل چراغ چشمک‌زن  در قسمت تنظیمات سنگ‌شکن مخروطی، به نمایش‌می‌گذارد. این چراغ مجددا پس از تعویض کانکیو و منتل خاموش شده و نیاز به تنظیم مجدد دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که هرگز نباید منتل را بدون تعویض کانکیو تغییر دهید. همچنین، نباید کانکیو را بدون عوض‌کردن منتل تعویض نمایید. کارکرد یک جزء جدید یا جزء فرسوده‌ قبلی باعث تغییر مشخصات محفظه سنگ‌شکن و محدود‌شدن ورود خوراک به محفظه می‌شود.  این امر باعث کاهش تولید و حتی آسیب به دستگاه می‌گردد.

برنامه‌‌ریزی برای تعویض کانکیو و منتل

از آنجا که فرسایش به‌شکل تدریجی اتفاق می‌افتد، برنامه‌ریزی برای تعویض کانکیو و منتل اهمیت زیادی دارد. لازم است به خوبی بدانید که این قطعات را چه زمانی تعویض کرده‌اید و احتمالا چه زمانی دوباره نیاز به تعویض مجدد آنها خواهد بود.

نداشتن برنامه‌ریزی سبب مشکلات زیر می‌شود:

  • تعویض پیش از موقع: تعویض پیش از موقع این قطعات، نقش زیادی در افزایش هزینه‌ها دارد. اگرچه پس از تعویض میزان تولید افزایش می‌یابد، اما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها لازم است از کانکیو و منتل قبلی حداکثر استفاده را بکنید. یادآوری خودکار تعویض می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. با این حال، اگر دستگاه شما مجهز به این تجهیزات نیست، با بازرسی دوره‌ای و تخمین بر اساس زمان تعویض قبلی، می‌توان برنامه‌ریزی نسبتا دقیقی داشته باشید.
  • تعویض دیرهنگام: مشکل بعدی ناشی از تعویض دیرهنگام کانکیو و منتل است. به محض رسیدن به 1/3 آخر عمر، میزان تغذیه به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. با نزدیک‌شدن به اتمام، اندازه خوراک می‌تواند بسیار کوچک شود و تا 30 درصد کاهش یابد. همه این مسائل می‌تواند تغییر چشمگیری در میزان تولید ایجاد کند. از این گذشته تعویض دیرهنگام می‌تواند سبب آسیب‌های جبران‌ناپذیری به نشیمنگاه و سایر قطعات دستگاه شود.

برنامه‌ریزی صحیح به شما این امکان را می‌دهد که قبل از زمان تعویض، تمام قطعات مورد نیاز را در دسترس داشته باشید. همچنین، به شما اجازه می‌دهد تا در هنگام تعمیرات، کارهای باقیمانده را روی دستگاه‌های دیگر توزیع کرده و از هدرفت زمان و هزینه جلوگیری کنید. خریداری کانکیو و منتل نیازمند صرف زمان است و گاهی تهیه سریع آن امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل لازم است برنامه‌ریزی صحیحی برای زمان تعویض داشته باشید.

سخن آخر

اگرچه نمی‌توان زمان دقیقی برای تعویض کانکیو و منتل مشخص کرد، اما برخی از نشانه‌ها مانند کاهش تولید و همچنین، کاهش ضخامت لاینر، می‌تواند به تخمین این زمان کمک کند. علاوه بر این، برخی از سنگ‌شکن‌ها دارای سیستم‌های یادآور خودکاری هستند که بر اساس فرسایشِ ایجاد‌شده، زمان تعویض را یادآوری می‌کنند. لازم به ذکر است که ادامه کار با دستگاه فرسوده، می‌تواند سبب آسیب به بخش‌های مختلف آن گردد.

درج نظر